Zeman zvolen, na čase skončit s hysterií

26. 01. 2013 | 16:32
Přečteno 6132 krát
Historicky první přímá volba prezidenta nebyla o budoucnosti, spíše ji stravovala politika minulosti. Po negativní kampani je nyní otázkou jak naplnit představu prezidenta spíše spojujícího než rozdělujícího, protože s ním budeme dalších pět let žít.

null
null


Ve volební kampani bohužel dost chyběla důkladnější debata o vážných programových věcech a o výkonu reálných prezidentských kompetencí. Bezobsažná reklama na kandidáty z 1. kola byla v 2. kole vystřídána nepříjemně osobním duelem s cílem mobilizovat nerozhodnuté voliče. Volič se dostal do obtížné situace nuceného výběru, který ho nutil do kompromisu s jeho niternými přáními. Politickou podstatou volby menšího zla, ale mohlo být referendum o nepopulární pravicové vládě. O odmítnutí politiky škrtů, zdražování, demontáže sociálního státu a církevních restitucí.
Levicový volič by tak hlasoval proti místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi, ne už tak za kontraverzního Miloše Zemana. Proto se Schwarzenberg snažil masivním mediálním manévrem od neúspěšné a nemilované vlády oddělit a převést duel na mediální souboj o důvěryhodnosti, ve kterém by Zemanovi připomínal zásluhu na oposmluvních bratrstvech, přisátých na české ekonomice a riziko „mečiarizace“ ČR.
Zřejmé bylo, že očekávání svých voličů by nesplnil ani jeden z kandidátů. Zeman je do značné míry mužem blízkým zájmům velkých firem než zájmům plebsu A Schwarzenber zase není jen romantickou ozvěnou starých časů s cimrmanovskou poetikou, nýbrž představitelem hegemonie konzervativní pravice. A je člověkem, který když o něco šlo (kauza Čunek, kauza ABL a nebo amnestie) tak se spokojil jen s alibistickými gesty. Podle očekávání nakonec zvítězila o necelých 400 tisíc hlasů osobnost nespojená s asociální vládou. Byl to ale hlavní faktor ?


Morální panikou od programu ke xenofobii

Při očekávané nižší volební účasti v 2. kole nastoupila metoda rozdmýchání morální paniky. To dalo vzniknout hysterii ve stylu „kdo nevolí jako já, je můj nepřítel". Oba nesmiřitelné tábory vytvářeli iluzi utkání dobra se zlem a předváděly svatou válku, odehrávající se v populisticky mesiášských kulisách. Voličům se vnucovala extremistická optika „Kdo nevolí Miloše Zemana není Čech a vlastenec“ a nebo naopak „Za voliči Miloše Zemana se táhne bolševický smrad a posluhování ruskému medvědovi“.
I zahraniční média postřehla, že se v kampani obou kandidátů začalo strašit „cizáky“ a že finalisté byli líčeni jako exponenti cizích zájmů. Debaty ve veřejném prostoru zakalila vlna podivně traumatizovaného vlastenčení, opírající se ale spíš o klepy a zlomyslnosti. Kdyby byl prezidentem rakouský exulant Schwarzenberg, tak budeme „sudeťákům“ vyklízet pohraničí, kdyby se jím stal cynický demagog Zeman, staneme se zkorumpovanou východní gubernií vyssávanou „Rusáky“, napojených na bývalé estébáky a zkorumpované komunistické nomenklatury.
Jedině velmi primitivní pohled na historii přitom může pominout fakt , že dnes nežijeme ani v předvečer druhé republiky ani nehrozí opakování časů normalizace. Zažili jsme jen jeden z demokratických politických soubojů, žádný Mnichov roku 1938 ani ruské tanky roku 1968. Takové paralely kulhají na obě nohy. Paradoxně se ale traumatizující otázky historie staly mobilizujícím tématem finále prezidentské kampaně. Přesto, že politicky a diplomaticky jde o otázky vyřešené a relevantní téma je to spíš pro historiky.
Démony neseriozní debaty o historii vypustili sami kandidáti, když v odpovědi na Zemanův provokující dotaz na sudetoněmeckou otázku Schwarzenberg nepochopitelně při hodnocení Benešových dekretů zaměnil slovo vyhaslé (že jsou vyhaslé uznává i sám Zeman) za zrušené a ještě netakticky připomněl fakt, že dnes by transfer celých etnik, jako byl poválečný odsun Němců, skončil u mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Média to pak posunula do polohy, že je obhájce sudeťáků a že řadí prezidenta Beneše mezi válečné zločince.
. Na následující iracionální debatě není až tak důležité, že byla využita jako prostředek volebního boje, ale že předseda TOP09 a ministr zahraničí vlastně dal signál, že je člověkem, který by ve funkci prezidenta byl schopen necitlivě otevírat tuto problematickou část česko-německých vztahů. V obavách z takového precedentu se ozval dokonce i bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. Nejde o žádná tabu a tlustou čáru za minulostí (pochopení té doby je především mementem pro budoucnost), ale o to, že je absurdní retroaktivně používat dnešní pohledy na doby dávno minulé
Platí, že je krajně nezodpovědné využívat podobná témata v politických sporech, protože oživují staré nacionální konflikty a xenofobií nálady. Zeman sám kdysi transfer německého obyvatelstva srovnával se stalinskými migračními přesuny a Václav Klaus přiznal, že odsunutí Němců by dnes bylo nepřijatelné. Dnes je tu text česko-německé deklarace z roku 1997, řešena byla otázka anulování Mnichovské dohody i vztah odškodnění odsunutých k válečným reparacím.
14 milionů vysídlených Němců po II. světové válce je historický fakt. Ale tím je také role nacistického Německa v této válce. Nové generace na obou stranách hranice chtějí dnes už žít jinak. aby v česko-německých vztazích definitivně zvítězil nad duchem pomsty duch smíření. A tomu určitě nepřispějí hloupé provokace jako byla podivná inzerce v deníku Blesk den před volbami. Šíření nacionalistických polopravd na jedné straně a absurdní výroky jako když Václav Klause naznačuje že Schwarzenberg je podobný neomarxistům, ukazovaly, že nešlo o pravdu, ale že se zkrátka hodilo úplně vše.


Sebereflexe a návrat k normální politické soutěži

Finále prezidentského souboje opravdu v určitých momentech překračovalo míru vkusu a některé kroky se snažily zalíbit se nejen sprostému suterénu, ale i xenofobní části společnosti. Je znakem sebereflexe, že se Zeman už omluvil za urážky manželky Karla Schwarzenberga. Je důležité aby Miloše Zeman nevešel v prezidentský úřad s tímto nahnědlým větrem v zádech. Snad i vlajka EU na Hradě bude signálem, že destruktivní nacionalismus nebude tím co nabídneme Evropě, že nebudeme řešit jak to Evropě osladíme, ale jak ji učiníme lepší. Po vzedmutém volebním konfliktu přijde vystřízlivění. Hlavně dál neprohlubujme příkop ve společnosti a neoživujme ataky na nižší pudy politickou patologii.
Samozřejmě že prezident Zeman je hlavně pragmatik. Uvidíme, zda jeho červený nátěr nebyl jen krycí volební zbarvení nebo že je alespoň politik nepravicový . Většina česká levice v těchto volbách Zemana tak trochu adoptovala, protože lepšího společného kandidáta prostě včas nevygenerovala. Zásadní změna se nekoná, k skutečně levicovému prezidentu.situace prostě ještě nedozrála. Není to konec světa, uvidíme za pět let. Miloš Zeman ale rozhodně není člověk, který by byl jen plebejským převtělením pravicového Václava Klause..Má pochopení pro sociální stát a aktivnější podporu hospodářského růstu i když role prezidenta není role premiéra
Někteří na levici pragmatika Zemana volit nedokázali. U voličů Jiřího Dienstbiera se uvádí cca 20%. Lze pochopit, že odpor budí zejména jeho jestřábí zahraniční politika a opatrnost vyvolává vzpomínka na melčákovské přeběhlictví, které zachránilo pravicovou vládu Mirka Topolánka. Také, Zemanova islamofobie vyjádřená přirovnáním Arafata k Hitlerovi je kulturně primitivní, jako jeho bodré až arogantní výroky na adresu ekologů „vypálit, počůrat, posolit“ nebo rádoby vtipkování k tématu znásilňování nevolnic.
Zeman nyní nepřijímá jen blahopřání, ale i apely, aby ho mohlo jako prezidenta respektovat oněch dolních 10 milionů občanů ČR. Společnost ostatně může vždy dát kriticky najevo, že chce, aby se prezident se choval, jak se chovat má. Protože přímo zvolený prezident zůstal nadále ústavně neodpovědný, patří k tomu i debata o ústavním rámci prezidentských pravomocí. V každém případě reálné problémy společnosti po této volbě nezmizí a nepomůže ani abstraktní intelektuální elitářství ani konjunkturální ustupování bezobsažnému populismu. Pro politickou levici je nyní důležitější nerozhádat se a udržet si šance na podstatnější změnu v parlamentní volbě 2014.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy