Senátor Kubera a chodníky podruhé

25. 01. 2010 | 16:09
Přečteno 6189 krát
Práce kvapná, málo platná. Při psaní posledního blogu jsem pospíchal, protože jsem ho chtěl umístit na internet ještě před tím, než senátor Kubera vystoupí večer v televizním Hyde Parku. A tak moje závěrečná věta o lemplech, kteří využili Kuberovu novelu a neuklízejí chodníky, vyvolala oprávněnou kritiku.

Kromě toho musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že odstavec 4 paragrafu 27 zákona o pozemních komunikacích (13/1997), který Kuberova novela odstranila, nebyl šťastně formulován. Namísto aby vlastníku přilehlé nemovitosti uložil povinnost odstranění „závady ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem“, kladl na jeho bedra odpovědnost za škodu vzniklou neodstraněním této závady, což ho vystavovalo nebezpečí šikany ze strany sudičů, kteří by mohli chtít vlastní neopatrnost shodit na někoho jiného.

Na druhé straně i nadále trvám na tom, že Kuberovo řešení nebylo a není dobré, o čemž se v těchto dnech přesvědčují statisíce občanů, jejichž názor dnes proniká i do médií. V čem se tedy stala chyba? Podle mého názoru ta chyba spočívá v základním Kuberově - a nejen Kuberově - paradigmatu při pohledu na vztah mezi státem a občanem, mezi obcí a jejími členy, mezi veřejným a soukromým (pojem paradigma používám ve smyslu: systém představ, zkušeností, názorů, hodnot využívaný při náhledu na okolní svět).

Podle mého názoru jednou z největších škod, kterou v této společnosti způsobilo čtyřicet let existence totalitního politického systému, byla destrukce přirozeného vztahu mezi občanem a státem. Přestože lidovědemokratický/reálsocialistický/komunistický stát (vhodnou nálepku ať si vybere každý sám) se stavěl do pozice obhájce zájmů obecného lidu, ve své praxi tento obecný lid znásilňoval a sekýroval. Totalitní stát omezoval svobodu jednotlivce nad rámec nezbytné občanské discipliny ve jménu strnulých ideologických dogmat, namísto toho, aby vstupoval s občanem do férového vztahu společenské smlouvy, v níž stát slouží občanům, a občan respektuje jeho potřeby, protože ať se mu chce nebo nechce, jest ze své podstaty tvorem společenským, a stát ke své existenci potřebuje.

Součástí této deformace je hypertrofické chápání individuálních práv na úkor veřejného zájmu a zanedbávání péče o veřejný prostor. Lidé nechápou, že by se o pozemek, který je majetkem obce, a který je definován jako veřejné prostranství, měl v zimě postarat někdo, komu nepatří, tedy konkrétně majitel přilehlé nemovitosti. Nechápou, že vlastnictví nejen opravňuje, ale také zavazuje.

Je zajímavé, že Listina základních práv a svobod se využívá jak ve prospěch názoru, že by se o úklid chodníků od sněhu měla postarat obec (hájí ho na aktuálně.cz nick „lex“), tak i jako argument pro odpovědnost soukromníků za veřejný prostor (viz odkaz na Pl. ÚS 21/02 v textu dále). Mám na mysli Článek 11, odstavec 3: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“

Diskuse pod mým blogem mne vyprovokovala k hledání a k podrobnějšímu studiu celé problematiky. Zjistil jsem, že například důvodová zpráva senátora Kubery není zcela přesná. Mám na mysli větu: „V praxi činí toto ustanovení (odstavce 7 § 27 zákona č. 13/1997 Sb.) časté problémy, čehož důkazem je řada ústavních stížností směřujících především proti vydaným obecně závazným vyhláškám a nařízením obcí, které stanoví rozsah, způsob a lhůty odstraňování závad ve schůdnosti.“

Prohledal jsem všechna rozhodnutí Ústavního soudu (http://nalus.usoud.cz/Search/Search.aspx), ve kterých se vyskytoval odkaz na místní vyhlášky a zákon o komunikacích. S výjimkou města Sušice, u jehož vyhlášky se rozhodovalo (Pl.ÚS 47/06) až po přijetí Kuberovy novely, Ústavní soud nerozporoval žádnou vyhlášku speciálně kvůli odstraňování závad ve schůdnosti chodníků, zvláště pokud byla napsána tak, aby odpovídala názoru ÚS:

„Ústava ve svém čl. 104 odst. 3 stanoví, že "Zastupitelstva mohou v mezích své působnosti vydávat obecně závazné vyhlášky". Podle § 16 odst. 1 a 2 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, mohou být vyhlášky vydávány k plnění úkolů samosprávy a ovšemže musí být v souladu se zákony a obecně závaznými předpisy vydanými ústředními orgány státní správy k jejich provedení. Z toho plyne, že co je upraveno zákonem nebo obecně závazným právním předpisem, nemá být předmětem obecně závazných vyhlášek obce.“

Surfování na stránkách Ústavního soudu mne, právnického laika, přivedlo k dalším zajímavostem. Například k rozhodnutí Pl. ÚS 21/02, kterým Ústavní soud v roce 2005 odmítl návrh skupiny poslanců vedených Ivanem Langerem na změny zákona o místních poplatcích 565/1990 a úpravu zákona o obcích 128/2000. Paragraf 34 posledně jmenovaného zákona totiž praví:

Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Odmítnutí odstranit poslední tučně vyznačená slova Ústavní soud ve svém nálezu (část VII/a) podrobně zdůvodnil, a toto zdůvodnění může posloužit i k vysvětlení toho, proč by se v některých konkrétních případech – odklízení sněhu – mohli a měli o obecní chodníky postarat majitelé přilehlých nemovitostí.

Dodatečně jsem také zjišťoval, jak to se sněhem a náledím dělají v cizině. Odkazy na příslušné předpisy jsem uvedl již v diskusi k předchozímu blogu. Zjistil jsem, že je zcela běžné a normální, když se v některých zemích úklid chodníků od sněhu ukládá majitelům domů, před kterými chodníky jsou. Někde je to dáno celostátním zákonem (viz paragraf 93 o sousedících povinnostech rakouského zákona o silničním provozu – Strassenverkehrsordnung), jinde vyhláškami měst a obcí (zde příklad z Vídně, z Berlína, ze Švýcarska, z Paříže)

Pravda, ve Velké Británii takové předpisy nemají, ale je tu hrozba "Occupiers' Liability Act 1957", zákona, který vyžaduje bezpečnost návštěvníků. Nehledě na to, že tam, kam veřejná správa svým úklidem nedosáhne, se předpokládá, že vlastníci blízkých nemovitostí uklidí sníh jako svoji občanskou povinnost. Něco podobného jsem zažil ve Finsku, kde odklízení sněhu není jednorázovou, ale permanentní sezónní činností, a proto jsou na něj obce lépe vybaveny a připraveny.

Zkrátka došel jsem k názoru, že není recept na jediné a dokonalé řešení odklízení sněhu z veřejných prostranství, mezi něž patří i obecní chodníky. Nicméně každý z citovaných příkladů – na rozdíl od Kuberovy novely – vychází z daných možností místní situace a snaží se hledat přijatelná a ekonomicky optimální řešení. Jestliže nejde o permanentní službu, ale o nárazovou činnost, a jestliže na všechno město nestačí, pak se zapojí i soukromníci. Například v Mnichově vyhláška jmenovitě uvádí, které chodníky bude v zimě čistit město, a které si musí uklidit lidé sami. Těm, kterým před jejich domy čistí chodníky obec, se pak účtují zvláštní poplatky.

U nás však takové řešení narazilo na hráz dogmatického pojetí práv soukromého vlastnictví, pojetí, které je nepřátelské vůči jakýmkoli kompromisům a dohodám, a u něhož tento nepřátelský postoj pramení – to je také třeba přiznat – nejen ze špatných zkušeností se státem v dobách minulých, ale i v dobách současných. Jestliže obce tvrdě prosazují svá práva na veřejná prostranství a chtějí na nich za každou cenu vydělávat, jestliže nejsou schopny vyjít občanům vstříc (například tak, jak to učinili v Teplicích, když odpouštějí poplatky za zábor chodníku při krátkodobé údržbě nemovitostí), pak se nemohou divit, že vědomí občana o jeho sounáležitosti k obci je minimální, a že zjednodušený výklad práv soukromého vlastnictví u něj najde kladnou a hlasitou odezvu.

Z nedávných mediálních vystoupení senátora Kubery (například v pořadu ČT Máte slovo) jsem pochopil, že tento teplický starosta bude na své okresní úrovni asi úspěšným a populárním politikem. Přesto i nadále trvám na tom, co jsem o něm napsal minule, tj. že „je názorným příkladem dogmaticky ideologického vidění světa, které odmítá respektovat složitost a mnohotvárnost běžného života, a které své jednoduché zásady dovádí ad absurdum ve smyslu „Fiat iustitia, et pereat mundus”.“

Filosofa a historika Isaiah Berlina jen těžko může někdo obviňovat z toho, že je nepřítelem svobody. Jedním z témat, kterými se zabýval, byla pluralita hodnot, která objektivně existuje v lidské společnosti. Byl si vědom toho, že hodnoty, které jsou lidským výtvorem, nemusejí být navzájem kompatibilní. Varoval před tím, že primitivní sledování jediné hodnoty může rozvrátit hodnoty ostatní. Proto by mělo být podstatou politiky vyvažování jejich priorit, což vyžaduje širší pohled na věc. Chce to mít cit pro souvislosti a smysl pro chápání celku, vědět, jak věci spolu souvisejí a na sebe navazují.

Před rokem Karel Steigerwald zakončil svůj komentář ke Kuberově novele slovy: „Je to další vítězství naší mladé demokracie.“ Při zpětném čtení jeho komentáře mne dnes, po letošní zimní zkušenosti, spolu s řeckým vojevůdcem Pyrrhem napadá: Ještě několik takových vítězství a po naší mladé demokracií bude veta.

P.S. Pokud vám odkaz na Steigerwaldův komentář z loňského února nefunguje, můžete si ho vygooglovat v cached verzi.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy