Antidiskriminační zákon - čeho nebo koho se bojíme?

07. 05. 2008 | 17:47
Přečteno 9579 krát
Druhý návrh antidiskriminačního zákona prošel předminulý týden Senátem a v současné době čeká na podepsání prezidentem republiky. To je zatím nejúspěšnější putování zákona schvalovacím procesem, které se započalo již v roce 2005.

První návrh zákona předkládala vláda za Jiřího Paroubka v prosinci 2005 a druhý návrh zákona (v mnohem okleštěnější verzi) byl předložen současnou vládou a schválen, po bouřlivé diskuzi a zajímavých peripetiích (například přílepek Ústavně-právního výboru o bezplatné dopravě zákonodárců a o rozmrazení jejich platů), minulý týden Senátem. Co je ale zajímavé na celém procesu, je malá angažovanost naší politické elity ve prospěch antidiskriminačního zákona. Diskuse se často pohybuje ve dvou rovinách: Zákon musíme přijmout, protože to vyplývá z našich závazků vůči EU. Tak například argumentoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec při prvním kole schvalování: “Tento zákon se zabývá vlastně implementací mezinárodních závazků České republiky, kterými je Česká republika vázána...“ a podobně argumentoval i současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když zákon předkládal minulý týden do pléna v senátu. Dokonce i ČSSD, která zákon do poslanecké sněmovny předložila poprvé v roce 2005, se k potřebě zákonu moc nevyjadřovala. Mezi tiskovými prohlášeními z té doby (konec roku 2005 a rok 2006) nenajdeme jediné na obhajobu zákona o rovném zacházení. Na webových stránkách najdeme pár článků k tématu (většinou jako kritiku předsedy Paroubka na současnou vládu, ve které upozorňuje na to, že kdyby byla u moci ČSSD, zákon by již byl přijat). Jako jediná obhájkyně se jeví Anna Čurdová, ale i ona konstatuje že „v ČSSD se nevedla nad návrhem zákona věcná diskuze a většina kolegů pro něj hlasovala kvůli nutnosti implementovat evropské normy“. Tím, že zastánci zákona hlavně argumentovali pro přijetí zákona naší povinnosti vůči EU, vyklidili tak prostor pro drakonické projevy politiků, kteří zákon označovali za „brutální zásah do svobody jednotlivců“. Příkladem toho může být doprovodné prohlášení k přijetí zákona, které senátoři na návrh senátora Miroslava Škalouda schválili. V prohlášení se senát „neztotožňuje s charakterem normy, která umělým způsobem zasahuje do přirozeného vývoje společnosti, nerespektuje kulturní odlišnosti členských států [EU] a požadavek rovnosti ve výsledku povyšuje nad princip svobody volby“.

Je neuvěřitelné, jaké emoce tato jinde v Evropě a ve světě přijímána legislativa budí u nás v České republice. Bohužel ani média nezprostředkovávají vždy vyváženou a věcnou debatu. Většina mediálních výstupů se omezuje pouze na popis samotných průtahů okolo schvalování zákona nebo dává prostor kritikům antidiskriminačního zákona. Do očí bijící příklad byl pořad Před půlnocí na ČT 1 ze dne 25.4.08, kdy novinář Petr Žantovský, který se k zákonu vyjadřuje kriticky (viz jeho komentář z 11.4. na Českém rozhlasu) dělal rozhovor s ředitelem Občanského institutu, panem Romanem Jochem. Debata sama o sobě mohla být zajímavá a přínosná, kdyby ji vedl nezaujatý a kritický novinář, což by člověk od veřejnoprávního média mohl očekávat. Bohužel tyto dva předpoklady Petr Žantovský v tomto případě nesplňoval. Během programu jsme se jako diváci dozvěděli, že “princip antidiskriminace je rovnostářské šílenství a zákon přinese vlnu soudních sporů a současně ruší presumpci neviny. Důvodem k nastávajícímu šílenství je posilující levice, která razí egalitářství a rovnostářství a hluboká krize pravice. To vše bude mít za následek plíživou erozi demokracie a ohrožení základních práv a svobod.”

Odkud se bere to úzké chápaní pojmů svoboda a rovnost? Kdy jedno je vnímáno pozitivně (svoboda) a druhé pejorativně (rovnost)? Vždyť v preambuli naší Ústavy stojí, že budeme ... „budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku... jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů”. Jak zaručovat svobodu a současně zajišťovat rovnost, je jedna ze zásadních otázek pro všechny politické liberální teorie/společnosti. Ovšem v jejím moderním pojetí se již nestaví proti sobě a svoboda se nechápe pouze jako (ne)omezování individuálních svobod. Ne každá regulace svobody skutečně omezuje, ne každý zákaz musí být v protikladu se svobodou. Například klasický příklad regulace v dopravě, příkaz jezdit na pravo, nám samotnou svobodu dopravit se do cíle umožňuje. Zákony a společenské normy jsou od toho, aby nás chránily před svévolným chováním jiných. Tento předpoklad stojí na Kantově racionálním etickém systému, založeném na předpokladech lidské svobody a rovnosti a nezávislý na jakékoli nahodilé zkušenosti. Jednej tak, jako by se maxima tvého jednání měla na základě tvé vůle stát obecným přírodním zákonem (kategorický imperativ). Jinými slovy, nikdo z nás neví kdy se ocitneme v situaci, kdy budeme stát v nerovném postavení (na základě věku, zdravotního stavu atd.) vůči zaměstnavatelovi, úřadu, státu, poskytovateli různých služeb. Mít nastavená jasná pravidla je v zájmu nás všech.

Pokud Kant hájil racionalitu svobody a rovnosti s ní spojené, tvrdili moderni liberální filosofové (např. John Rawls a Ronald Dworkin), že všechny moderní liberální proudy stojí na stejných základních principech a totiž na rovnoprávnosti. Všechny jsou egalitářské. Nemá se tím na mysli rovnostářské přerozdělování příjmů, ale tím že všem je a priori přisouzena stejná svoboda, jsou ve své podstatě rovnostářské. John Rawls nechápal „rovnost šancí“ jen jako formální rovnost před zákonem, nýbrž jako záruku toho, že lidé se stejným nadáním či předpoklady také skutečně dostanou stejné příležitosti ke vzdělání a vzestupu, a to nezávisle na svém výchozím společenském postavení.

Bohužel, český stát tuto rovnost šancí zatím nezajištuje: Jak shledal Evropský soud pro lidská práva v kauze D.H. a další vs. Česká republika, dopustila se Česká republika porušování základních lidských práv, tím že nezaručuje právo na vzdělání pro všechny: V některých místech v Čechách jsou romské děti vystaveny 27 krát vyšší pravděpodobnosti že budou poslány do zvláštní školy, než neromské děti. Žalobci tvrdí, že tato skutečnost naplňuje skutkové znaky rasové segregace.

Naši zákonodárci jakoby popírali existenci diskriminace a přisuzovali individuální svobodě hodnoty, které sama o sobě nemá. Například podle Ronalda Dworkina: svoboda musí nést sebou i jisté hodnoty rovnosti, protože není možné svoji svobodu praktikovat bez notné dávky zdrojů (které nechápe jen jako ekonomické, ale například jako možnost účasti v demokratickém procesu, přístupu k informacím, ke vzdělání atd.). Bohužel všichni občané plně svojí svobodu praktikovat nemůžou: Z monitorovací zprávy Asociace občanských poraden (Monitoring diskriminace v občanských poradnách 2007) vyplývá, že v období od února do srpna 2007 vyhodnotili 129 dotazů jako diskriminující problematiku a nejpočetněji jsou zastoupeny dotazy v pracovně právní oblasti a nejohroženější skupinou jsou, dle analýzy, Romové. Ve zprávě se dále konstatuje, že je problematické diskriminaci prokázat a pokud by se chtěli klienti/klientky poraden obrátit na soud, museli by důkazy před soudním řízením obstarat, což není vždy možné.

Můžeme mít uzákoněnou nejrozsáhlejší antidiskriminační legislativu na světě, pokud ale naši zákonodárci a potažmo soudci a veřejnost, nevěří v její smysl, nebude k ničemu a hlavně nebude užitečná obětem diskriminace. Mezi oblasti, kde je právo na rovné zacházení zakotveno již dnes, se řadí například oblast zaměstnanosti včetně pracovně právních vztahů (zákon o zaměstnanosti, zákoník práce). Pozitivní přijetím antidiskriminačního zákona je, že sjednotí definice diskriminace, které jsou dnes rozesety po mnoha českých zákonech. Navíc, obávat se vlny soudních sporu nemusíme: Oběti diskriminace nadále budou muset vyhledávat placenou právní pomoc, platit soudní poplatky, vydržet dlouhé soudní lhůty, obstarávat důkazy (důkazní břemeno je rozloženo na obě strany) a hlavně si v první řadě uvědomit, že jsou diskriminaci vůbec vystaveni. Podle četnosti soudních kauz v oblasi diskriminace a soudě dle jejich (ne)úspěšnosti, stojí zatím větší šance na straně diskriminujících. O rovnosti šancí se nám zatím může jenom zdá.

Tereza Wennerholm Čáslavská & Monika Ladmanová

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy