Čínská civilizace budoucnosti testována v Sin-ťiangu

09. 10. 2023 | 23:13
Přečteno 1591 krát
Před několika dny zveřejnila Duihua Foundation zprávu z věrohodných neoficiálních zdrojů o tom, že profesorka Rahile Dawut (nar. 1966) byla odsouzena k doživotnímu vězení za „snahu rozbít územní celistvost Čínské lidové republiky“.

Duihua znamená „dialog“

Dui Hua Foundation, kterou založil americký businessman John Kamm úspěšně podnikající v Číně od 70. let minulého století, se dlouhodobě snaží o získávání informací o politických vězních v Čínské lidové republice s cílem pomáhat jim prostřednictvím nekonfrontačního zákulisního „dialogu“ (čínsky duihua, neboli tuej-chua) s čínskými úřady. Skrze svoje kontakty nadace před nedávnem poprvé získala informaci, co se stalo s ujgurskou profesorkou Rahile Dawut, která beze stopy zmizela v roce 2017 a ani nejbližší rodina o ní neměla žádné zprávy.

Podle Dui Hua byla Rahile Dawut již rok po svém zatčení odsouzena k doživotnímu žaláři za „zločin rozbíjení státu“ (fen-lie kuo-ťia cuej). Odvolala se, ale letos soud vyšší instance rozsudek potvrdil. Zdůvodnění extrémního trestu není známo, nicméně na základě probíhajícího pronásledování ujgurských intelektuálů a spolu s tím likvidace ujgurského jazyka a všech kulturních projevů Ujgurů v rámci politiky „pevného stmelování vědomí sdíleného společenství čínského národa“ (ču-lao Čung-chua min-cu kung-tchung-tchi i-š‘) lze předpokládat, že z hlediska čínských úřadů se neodpustitelným zločinem stala její celoživotní odborná práce, jejímž cílem bylo dokumentovat a pro budoucí generace zachovat projevy ujgurské kultury.

Etnografka, etnomuzikoložka, znalkyně sinťiangského venkova

Rahile Dawut se narodila v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, doslova pár dní před vypuknutím Kulturní revoluce. V době jejího dětství oficiální ideologie hlásala všudypřítomnost třídního boje na život a na smrt, podněcovala masové násilnosti namířené proti těm, kdo byli z nějakého důvodu označeni za „kontrarevolucionáře“, a povzbuzovala ničení všeho „starého“ - artefaktů, uměleckých projevů všeho druhu, lidových zvyků a obyčejů.

Univerzitní vzdělání Rahile Dawut získala v době reforem, kdy Komunistická strana Číny prohlásila Kulturní revoluci, kterou dříve pomáhala rozpoutat, za „desetiletou katastrofu“ a snažila se dohnat čas promarněný represemi namířenými proti vzdělání a proti kultuře. Na univerzitě v Urumči vystudovala obory čínský jazyk a literatura a ujgurský jazyk a literatura a roku 1998 na prestižním Pekingském pedagogickém institutu získala doktorát. V disertační práci se věnovala ujgurské lidové kultuře, kterou pak popisovala a zkoumala až do svého zatčení. Stala se také uznávanou odbornicí v oblasti obecných metod etnografie a etnomuzikologie a čínsky psanými publikacemi o současných proměnách oboru etnografie a o teorii a praxi terénního výzkumu přispívala k formování tohoto oboru v ČLR.

Především však po dvacet let prováděla vlastní vědecký výzkum folklóru, svátků, zvyků a obyčejů a souvisejících náboženských tradic zachovaných na ujgurském venkově. Čínsky, ujgursky a anglicky publikovala odborné články a monografie a její práce jsou uznávané jak v Číně, tak i v mezinárodní akademické komunitě. Opakovaně přednášela na univerzitách v USA a Evropě a podílela se na společných vědeckých projektech se zahraničními vědci.

Nejpodrobněji se věnovala výzkumu slavností mazar spojených s poutěmi na posvátná místa rozesetá v polopouštních oblastech Sin-ťiangu. Bývaly to hroby muslimských svatých mužů, někdy zděné hrobky vybudované před mnoha staletími, ale často jen význačné body v krajině, o nichž se tradovalo, že zásluhou někdejší přítomnosti svatých mužů jsou nadané nadpřirozenou silou. Podle ujgurské tradice modlitba na takových místech může přinést kýženého syna, zahnat nemoc a neštěstí, napomoci úspěchu v obchodě či v kariéře, seslat sen s radou v těžkých životních rozhodnutích. Poutě k těmto svatým místům byly zároveň příležitostí k setkání širokého příbuzenstva a přátel, k oslavám i truchlení.

Etnografie jako nebezpečí pro čínský národ

Po celou svou úspěšnou akademickou kariéru byla Rahile Dawut loajální Čínské lidové republice. Těžko brát vážně obvinění z protistátních aktivit, Rahile Dawut až do svého zatčení měla podporu institucí čínského vědeckého světa a na svůj výzkum opakovaně získávala prestižní domácí granty. Podobně jako někdejší rektor univerzity v Urumči známý geograf Tašpolat Téjip (též Tashpolat Tiyip), před několika lety odsouzený k smrti, byla členkou komunistické strany a opakovaně získávala ocenění za vynikající práci.

Zatčena byla na letišti v Pekingu, kam přiletěla, aby na celostátní vědecké konferenci přednesla referát o svém nejnovějším výzkumu. Její příbuzní a přátelé žijící v zahraničí a zahraniční kolegové, kteří s ní byli v pravidelném kontaktu, svorně uvádějí, že se vyhýbala politickým tématům a věnovala se výhradně výzkumu ujgurské lidové kultury. Příčinou tragédie Rahile Dawut nebylo tedy politické angažmá, ale obrat politiky Komunistické strany Číny po nástupu současného generálního tajemníka do jejího čela, který usiluje o totální kontrolu celé čínské společnosti.

Tato představa souvisí s přesvědčením, že regionálně rozmanitou zemi a etnicky různorodé obyvatelstvo Čínské lidové republiky je třeba proměnit v homogenní národ mluvící stejným jazykem, zachovávající stejné zvyky a společně vzývající vedoucí úlohu strany a její právo rozhodovat do všech podrobností o lidském životě. V těchto souvislostech se poznatky etnografického výzkumu dostaly do konfliktu s vizí budoucnosti ČLR.

Ujguři mají zmizet, se vším všudy

Součástí Si Ťin-pchingova snažení, které razí pod heslem naplnění „čínského snu“, je mimo jiné obrat v oficiální politice vůči „národnostním menšinám“ obývajícím pohraniční oblasti. Formálně mají status „autonomních oblastí“ a čínská ústava jim zaručuje právo na vlastní kulturu a jazyk. Nejprve došlo k drakonickému potlačování autonomních práv a kulturní svébytnosti Tibetu, pak následovaly represe v Sin-ťiangu. Když byla před šesti lety Rahile Dawut zadržena úřady a uvězněna neznámo kde, v Sin-ťiangu již byly statisíce, možná milióny lidí v „převýchovných táborech“.

V plném proudu také byla likvidace všech posvátných míst, která Rahile Dawut popsala ve svém výzkumu. Do pouště vjely buldozery a v krajině mizela po staletí navštěvovaná poutní místa. Ve městech se bouraly mešity a v domácnostech byly zakazovány ujgurské zvyky a všechny projevy ujgurské kultury, včetně způsobu oblékání a úpravy vousů (šátek na hlavě nebo plnovous se staly znakem muslimské víry vyžadující „deradikalizaci“), stravování (stejně podezřelé je odmítání vepřového a alkoholu), dokonce zařízení domácnosti.

Komunistická strana dokonce rozvinula kampaň za přestavbu tradičních obytných domů a jejich zařízení s cílem vymýtit tradiční sezení a spaní na kobercích na vytápěné cihlové platformě, které propaganda označuje za projev kulturní zaostalosti Ujgurů. Odstranění „zaostalých“ kulturních zvyklostí má přispět k vytvoření jazykově a kulturně homogenního čínského národa.

K dosažení tohoto cíle stranický aparát nešetří prostředky a nerespektuje elementární právo na soukromí. KS Číny mobilizovala desetitisíce státních zaměstnanců, které nasazuje do ujgurských domácností, aby místní učili „civilizovanému způsobu života“. Ujguři mají za povinnost ubytovávat je ve svých domech a podle zpráv lidskoprávních organizací toto „spojování příbuzenským svazkem“ (ťie-tuej žen-čchin) vede také ke znásilňování ujgurských žen a nuceným sňatkům s čínskými muži, které stát podporuje jako jednu z forem stmelování čínského národa.

Mladí Ujguři jsou zase nuceni pracovat daleko od domova, bez možnosti vrátit se domů, a v poslední době zintenzivňuje praxe odebírání malých dětí rodičům a jejich odesílání do internátních škol. Ujgurské děti zde mají zakázáno mluvit ujgursky, nesmí udržovat kontakty s vlastní rodinou, jsou vystaveny fyzickému a psychickému týrání a vychováváni k tomu, aby se považovali za malé Číňany.

Zpráva Výboru pro lidská práva

Čínská vláda prohlašuje, že se nedopouští ničeho nepřípadného. Bojuje prý proti islámské radikalizaci, separatismu a terorismu, a to tak, že zvyšuje vzdělanost a kvalifikaci zaostalého obyvatelstva, aby „vyzvedla Ujgury z chudoby“. Lidskoprávní organizace, zahraniční novináři a vědci, kteří se věnují dějinám a současnosti Sin-ťiangu (https://xinjiang.sppga.ubc.ca/), řadu let předkládají důkazy o tom, že čínská vláda používá systematickou brutalitu k likvidaci Ujgurů jako svébytného etnika s vlastním jazykem a kulturou.

Nezávislý ujgurský tribunál v Londýně, jemuž předsedal Sir Geoffrey Nice, na základě výpovědi svědků a dalších důkazů roku 2021, tedy v době, kdy Rahile Dawut čekala na výsledek svého odvolání proti přísnému rozsudku, označil čínskou politiku namířenou proti Ujgurům za genocidu.

Zpráva OSN o situaci lidských práv v Sin-ťiangu, kterou nakonec po čínských obstrukcích a složitých vyjednáváních zveřejnila někdejší vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová těsně před skončením svého mandátu, popisuje situaci v Sin-ťiangu jako páchání zločinů proti lidskosti. Ve zprávě je potvrzeno, že v Sin-ťiangu dochází k mučení a nezákonnému věznění v koncentračních táborech, k nucené sterilizaci ujgurských žen a interrupcím proti vůli matek, k odebírání dětí, k nucené práci Ujgurů a příslušníků dalších muslimských etnik.

Řada západních států v návaznosti na tuto zprávu přijala usnesení odsuzující genocidu v Sin-ťiangu, zahraniční výbor českého parlamentu odsoudil zločiny proti lidskosti.

Čínská strana a vláda nicméně proti zprávě přijaté agenturou Organizace spojených národů protestuje. Tvrdí, že Čína se stala předmětem útoku nepřátelských sil a zprávu označuje za plnou výmyslů, „neplatnou a ilegální“. Zároveň na půdě OSN lobbuje ve svůj prospěch a vyvíjí nátlak na ostatní státy a úspěšně brání projednání zprávy.

Využívá k tomu své tradiční spojence (Severní Korea, Kuba, Nikaragua a Venezuela), ale i další státy takzvaného globálního jihu. Nejsmutnějším obrázkem, jak se mnohé státy světa staví k formálně sdíleným hodnotám, je postoj muslimských států, které se svých souvěrců v Sin-ťiangu nezastávají.

Letos v září v době plenárního zasedání OSN v New Yorku za účasti odborníků probíhala nezávislá diskuze o situaci lidských práv v Sin-ťiangu. Čínské zastoupení při OSN rozesílalo dopisy delegátům z různých států s varováním, aby se akce neúčastnili ani jako posluchači.

Sdílený osud lidstva

Politiku kulturní unifikace a podporu brutálním opatřením letos v červenci potvrdil generální tajemník Si Ťin-pching během své inspekční návštěvy v Sin-ťiangu, kdy slovy zprávy čínské tiskové agentury Sin-chua vyzval k důsledné realizaci politiky strany a „zdokonalovat správné provádění stranické strategie řízení Sin-ťiangu v Nové éře a vybudovat sjednocený, harmonický, prosperující, civilizovaný, pokrokový, šťastný, ekologický a krásný Sin-ťiang.“.

Si Ťin-pchingovu návštěvu dokumentovaly fotografie ze setkání s rozjásanými občany „všech národností“ a různých povolání, včetně studentů a malých dětí (a skupiny kupodivu nikoliv ujgurských, ale kyrgyzských hudebníků v lidových krojích). Přítomnost Kyrgyzů naznačuje, že čínské vedení může v zájmu likvidace Ujgurů rozehrávat i lokální spory mezi různými etnickými skupinami tvořícími obyvatelstvo Sin-ťiangu.

Generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching navštívil Sin-ťiang bezprostředně poté, co se účastnil zasedání hlav států sdružení rozvojových zemí BRICS v Jihoafrické republice. Si Ťin-pching v Johannesburgu neopomněl zdůraznit, že Čína „významnou měrou přispěla k míru a rozvoji lidstva“ a zopakoval svoji mantru o budoucnosti světa založené na čínské iniciativě přetvořit stávající mezinárodní řád do podoby „společenství sdíleného osudu lidstva“. Odsouzení profesorky Rahile Dawut a osud celého společenství Ujgurů by měly být varováním, jak si ČLR může představovat mír, rozvoj a budoucnost lidstva.

DeníkReferendum 5.10. 2023

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy