Otevřený dopis radě Ústavu pro studium totalitních režimů

14. 01. 2010 | 21:39
Přečteno 5968 krát
Obracím se na Vás jako na volené zástupce občanů, kteří v podstatě mají dohlížet na řádný chod Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek. Žádám Vás o zaujmutí postoje k předkládaným informacím a odpověď na položené otázky. Ve stručnosti se vám pokusím nastínit problém.

I přesto, že jsem Vás všechny dopředu písemně žádal o možnost krátkého vystoupení na vašem jednání, jsem vám tuto žádost nemohl říci osobně, jelikož jsem společně s dalšími občany a novináři nebyl na vaše jednání vůbec vpuštěn. Na místo toho byla do vrátnice vámi po 40 minutách vašeho jednání vyslána předsedkyně pí. Kavalírová s tím, že si jde převzít petici a o ničem jiném nemá mluvit. I přesto, že petice byla publikována a volně dostupná na internetu, vyhověl jsem a z několika petic jsem pro účely vašeho jednání poskytl prostřednictvím vaší paní předsedkyni tři archy. To že mě krátce nevyslechnete, abych vám mohl vysvětlit motivy a důvody vedoucí k petici reagující na již několikáté manažérské a profesní pochybení ředitele Ústavu Pavla Žáčka, jsem se dozvěděl až několik minut poté od tiskového mluvčího Ústavu. Do dnes mně nebylo vysvětleno, proč byli ony tři předané podpisové archy vyvěšeny na internetové stránce Ústavu a nikdo mi jako zástupci petentů tento záměr nesdělil a případně nepožádal o doplnění dalších jmen a podepsaných archů. Žádám Vás proto o rozhodnutí, aby na internetových stránkách Ústavu, kde je ona petice uvedena mohl být dodán celý seznam signatářů s vysvětlením.



Vhledem k tomu, že jsem sám v čase Vašeho jednání zažil nemožnost účastnit se ho i přesto, že jako volení členové rady zastupujete veřejnost, tak jediná relevantní možnost dozvědět se jak dopadlo vaše jednání jsou zveřejňované závěry na internetu. K bodu petice je zapsáno:
K předložené výzvě S. Pence přijala Rada Ústavu následující usnesení:
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů nepovažuje vydání a prezentaci publikace „Občanské fórum, den první“ včetně informací v ní obsažených za „manažerské a profesní selhání“ ze strany Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada Ústavu zve signatáře petice ze 17. 11. 2009 k návštěvě Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, aby se mohli seznámit se skutečným chodem a výsledky obou těchto institucí. 6 pro 1 proti


Z toho je patrné nedorozumění a nepochopení v této celé věci, které se možná mohlo předejít, kdybych mohl motivy vysvětlit. Zjevně jste se obsahem petice nezabývali, proto vám pár profesních a manažérských pochybení Pavla Žáčka jako ředitele veřejně publikované zasílám jako přílohu tohoto dopisu s žádostí o vyjádření se k jednotlivým informacím. Žádám Vás o možnost na vašem zasedání vystoupit a doplnit další profesní a manažerská pochybení dnešního vedení Ústavu a Archivu.

Dále Vás žádám o vysvětlení, proč v publikovaném zápisu není ani zmínka o hlasování o mém možném vystoupení k projednávanému bodu, dokonce ani zmínka o zamezení přístupu veřejnosti a novinářů na vaše jednání.

Během tohoto jednání jste projednávali zprávu o činnosti Ústavu a Archivu. Sděluji Vám, že rozhodnutím podepsaným „ředitel kanceláře Ústavu“ Marian Košický mi archiv odmítl poskytnout dvě strany zprávy o činnosti Archivu s až neskutečným odůvodněním. Dopis Vám posílám v příloze. Proto Vás žádám o poskytnutí těchto informací a sjednání nápravy, aby zveřejňování podkladů o práci těchto institucí na jejichž činnost dohlížíte nepřipomínala svým chování instituci totalitního typu a tím si u případných správních jednání nedělala z důvodu špatného vedení ostudu. V současné době vedení Archivu a ani Ústavu nehodlá zveřejnit řadu svěřených materiálů. Např. některé archivní pomůcky, digitalizované materiály z činnosti Stb v projektu „Otevřená minulost“ okolo milionu stránek a řada dalších. Dle dotazovaných právních expertů překročují svěřené pravomoci. Žádám vás o možnost předložení relevantních informací k těmto věcem na vašem příštím jednání, abych celou věc mohl projednat s vámi a tím možná předejít soudí při.

Prosím Vás o vysvětlení shora kladených otázek a stejně tak o zaujmutí postoje k informacím uvedených v příloze tohoto dopisu.

V neposlední řadě Vás žádám o objasnění faktu, jakým způsobem jste při jmenování Pavla Žáčka naplnili dikci zákona, že jmenovaná osoba musí být spolehlivá a bezúhonná dle zákona č.181/2007 § 11 odst.2, což se pro tyto účely rozumí, že ředitel nebyl kandidátem KSČ. Z publikovaného životopisu Pavla Žáčka vyplývá, že byl funkcionářem SSM a aktivně se zapojoval do jeho činnosti během svého studia, tedy byl kádrová rezerva KSČ a je důvodné se domnívat, že jestliže členem KSČ nebyl, mohl být jejich kandidátem.

Na závěr vás jako volené zástupce žádám, aby jste řádně reagovali na podněty občanů, neuzavírali své jednání, netajili jeho obsah a objektivně rozhodovali a dál opačným postojem nepoškozovali dobrého jméno jinak potřebné instituce.

V Milkovicích 12. ledna 2010

Srdečně zdraví

Stanislav Penc


Odchod historiků
Již krátce po vzniku ÚSTR odešli první zaměstnanci, kteří nebyli spokojeni s atmosférou uvnitř ústavu. Z historiků opustili ÚSTR jen v roce 2008 Petr Koura, Pavlína Formánková, Prokop Tomek, Pavel Paleček, Petr Blažek, Tomáš Bursík a Tomáš Vilímek. Jejich knihy a výstavy představují také značnou část publikací, kterými se vedení ÚSTR chlubí ve své poslední výroční zprávě (srov. http://www.ustrcr.cz/data/pdf/uredni-deska/zprava2008.pdf). Posledním autorem, kterému byla dána výpověď v listopadu 2009 asi jako dárek k 20. výročí „sametové revoluce“, je někdejší signatář Charty 77 a exulant Vladimír Bosák, na základě jehož práce byla připravena úspěšná publikace a výstava o fotografiích pořízených Správou sledování StB. O situaci na ÚSTR a personální práci jeho ředitele dále vypovídá skutečnost, že odbor zkoumání totalitních režimů má již třetího vedoucího za necelé dva roky a v současnosti je připraven nastoupit již čtvrtý.

Digitalizace archivních dokumentů
Jedním z hlavních důvodů vzniku ÚSTR a ABS byla snaha lépe uspořádat a zpřístupnit archivní dokumentaci. Jedním z hlavních projektů byl ještě v rámci ministerstva vnitra vyhlášen projekt „Otevřená minulost“, jehož jedním z výsledků měla být elektronická on-line přístupná badatelna. Doposud nebyla spuštěna, ačkoliv ji v červenci 2007 archiv prezentoval v médiích. Dokonce zaznělo, že jsou prostřednictvím „digitálního archivu“ přístupny milióny naskenovaných stránek. Realita je zcela jiná, spuštěný digitální archiv obsahuje několik desítek tisíc stránek (většinou svazků StB) a především není přístupný po internetu, ale pouze ve třech badatelnách ABS. Navíc je digitalizace v rukou vedení ÚSTR a vlastní skenování provádí jeho pracovníci. Doposud nebylo navíc zveřejněno, jaké je kritérium výběru archiválií pro digitalizaci a jaké dokumenty byly naskenovány.

Hospodaření ÚSTR
V květnu 2009 se v tisku objevila informace, že ředitel ÚSTR Pavel Žáček nechal rekonstruovat kancelář téměř za milion korun a ještě větší částku utratil za nový „reprezentativní“ vůz. Ředitel se hájil tím, že předchozí stav kanceláře byl v havarijním stavu – ve skutečnosti se jednalo o bývalou kancelář ministrů informatiky, která byla přibližně před pěti roky zcela nově rekonstruována. Nábytek a podlaha byly před novou „rekonstrukcí“ ve velmi dobrém stavu. Server iDnes.cz konstatoval, že se jedná se o případ nehospodárného utrácení státní instituce v době hospodářské krize. V září 2009 zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad zprávu, podle níž zjistil při kontrole v ÚSTR závažné nedostatky ve vedení majetku v účetnictví, v inventarizaci a ve vnitřním kontrolním systému. Vedení ÚSTR k této zprávě nevydalo doposud žádný komentář. Výmluvné je také, že v ekonomickém úseku ÚSTR je velmi častá výměna zaměstnanců. Totéž se týká místa vnitřního auditora (vnitřní auditorka byla propuštěna ze zaměstnání poté, co se obrátila na Radu ÚSTR s výsledky dotazníku, který zjistil závažná manažerská selhání vedoucích pracovníků ÚSTR).

Vzdělávání
V ÚSTR působí skupina vzdělávání (v rámci oddělení dokumentace), jejíž poslední výstup se stal předmětem razantní kritiky historiků. Není to poprvé, kdy se některé „historické“ výstupy ÚSTR (nejedná se v tomto případě o aféry spolupracovníků StB) staly předmětem kritiky – například na výstavě v Senátu byl v roce 2008 prezentován vyhlazovací tábor Osvětim jako „nápravně-pracovní tábor“, v roce 2009 na výstavě sdružení Paměť národa (na které ÚSTR spolupracoval odborně) byl nacistický vyhlazovací tábor Majdanek prezentován jako „polský“ atd. V jedné z publikací, kterou ÚSTR spoluvydal (Osudy našich sousedů) je editor v úvodu označen jako PhDr., ve skutečnosti je bakalář. V jiné z publikací je jeden z anglických letců označen za agenta StB, ačkoliv byl v registrech veden velmi krátkou dobu a evidentně se o žádnou skutečnou spolupráci nejednalo. V další publikaci je trojice autorů z ÚSTR uvedena s vysokoškolskými tituly, ačkoliv se jedná o středoškoláky.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy