Parní válec a vrtošivý stařík

06. 11. 2012 | 13:40
Přečteno 4280 krát
Jiskření ve vztahu Václava Klause a Petra Nečase v posledních měsících vyvolalo velkou pozornost a četné spekulace. Při pohledu do uplynulé dekády ovšem nejde o nic výjimečného, naopak v některých případech se situace vyhrotila mnohem více. Jedním z nejnázornějších dokladů je éra premiérství Jiřího Paroubka.

S Paroubkovým nástupem na konci jara 2005 začala řadu zákonů parlamentem tlačit levicová aliance ČSSD a KSČM. Stál za tím pragmatismus nového premiéra motivovaný snahou přitáhnout ČSSD zpátky ztracené voliče. Prostředkem bylo důsledné prosazování sociálnědemokratické agendy, která se s tou komunistickou v mnohém silně překrývala. Výstižně to shrnul Paroubkův proslulý výrok, že je ochotný zákony schvalovat třeba i s Marťany, pokud ovšem budou členy sněmovny. Obě menší vládní strany, lidovci a unionisté, se u některých důležitých zákonů ocitly v ponižující pozici pouhého přihlížejícího. Vládní koalice tak často fungovala jenom na okrasu.

Úměrně s touto premiérskou proměnou rychle narůstal počet Václavem Klausem vetovaných zákonů. Prezident se postavil proti klíčovým, takříkajíc vlajkovým normám nové parlamentní aliance, například novému a k požadavkům odborů velmi vstřícnému zákoníku práce či zákonu o neziskových nemocnicích, předpokládajícímu vznik zvláštní sítě veřejných nemocnic. Vzhledem k výrazné převaze levice ve sněmovně však Klausova veta neměla šanci na úspěch.

Prezident coby „vděčný“ terč
Paroubek prosazovanou agendu kombinoval s „válcujícím“ politickým stylem, kterým rozšiřoval svůj politický prostor i oblibu u levicových voličů. Tento styl razantně uplatňoval i vůči prezidentovi, v němž spatřoval zvláště atraktivní terč při získávání voličské popularity. Na rozdíl od svých premiérských předchůdců Špidly a Grosse, volících vůči prezidentovi spíše opatrnost, se nový premiér, médii příznačně překřtěný na politický buldozer, nijak nerozpakoval útočit na hlavu státu. Vzápětí po svém nástupu do funkce neváhal Klause „usměrnit“ v záležitosti evropské ústavy, vůči níž hlava státu razantně vystupovala, a to i mimo Česko. Paroubek přitom hrozil omezením Klausových zahraničních cest.

Následovala kritika prezidentovy role při transformaci v devadesátých letech. Na prestižním Žofínském fóru ekonomů a politiků na konci června 2005 se Paroubek uvedl tvrzením, že „Václav Klaus jako premiér selhal“, a slovy o „zbrklé šokové terapii nezkušených ekonomických teoretiků“. Klausova reakce, „mimořádně mě tím pozlobil“, svědčila o dobře mířeném zásahu. Premiér cíleně, a současně šikovně, vytvářel obraz Klause coby svého významného nepřítele. Podle některých Paroubkových výroků to dokonce byl nepřítel úhlavní suplující předsedu ODS Topolánka, „který je toho času někde na dovolené nebo na cestách, takže pan prezident to vzal obětavě za něj“.

Provázela to někdy mimořádně ostrá slovní konfrontace. Nejcitelněji se vyhrotila v první polovině července v souvislosti s premiérem avizovaným oceněním německých antifašistů, kteří po roce 1945 většinou během odsunu odešli spolu s ostatními Němci. Klaus na Paroubkovu iniciativu reagoval slovy o nezodpovědném, nešťastném a mimořádně nebezpečném návrhu. Premiér kontroval slovy o Klausově „nepochopení smířlivého gesta“. Uražený prezident mediální výměnu názorů korunoval výrokem o tom, že premiér „asi zcela přišel o rozum“.

Původně zdrženlivý Klausův přístup k novému premiérovi se tak posunul do úplně jiné polohy. Prezident se ovšem poté snažil držet zpátky, alespoň slovně. Uvědomoval si, že jeho podrážděné reakce premiérově politické strategii „náboru voličů“ prostřednictvím mediálních soubojů s historickým symbolem české pravice spíše nahrávají.

Do dalšího sporu se premiér a prezident dostali po policejním zásahu na technoparty CzechTek. Výsledkem zásahu na akci pořádané koncem července 2005 na jedné zapadlé louce nedaleko Tachova byla kromě několika desítek zraněných i největší bouře veřejného mínění během celého Paroubkova premiérství. Nepřiměřená tvrdost zásahu vedla k analogiím s masakrem studentů 17. listopadu 1989. Paroubek policejní zásah nejprve schválil a poté i obhajoval. „Technaře“ označoval za nebezpečné lidi. Klaus naopak brutalitu zásahu považoval za hrubou chybu a po vládě žádal, aby ho vysvětlila. Později si stěžoval na účelovost a nekompletnost zprávy dodané ministerstvem vnitra.

V tomto Klausově postoji rezonovala jeho averze k násilí, která se projevila už několikrát v minulosti. S několikaměsíčním odstupem označil policejní akci za „teatrální gesto a předem připravenou demonstraci síly“ Paroubkovy vlády.

Kauza David Rath
Paroubek se při sporech o evropskou ústavu či německé antifašisty snažil prezidenta zatlačit do defenzívy a do role ceremoniálního kladeče věnců. V praxi se ovšem Klaus většinou dokázal bránit a naopak působit jako brzda příliš expanzivního premiéra. Nejnázorněji se to ukázalo při sporu o jmenování ministra zdravotnictví Davida Ratha v říjnu 2005. Rath patřil k pozoruhodným politickým postavám: kdysi člen ODS, poté flirtující s antikomunistickou a moralizující Demokratickou unií a v jedněch parlamentních volbách kandidující i za liberální Svobodné demokraty. Cestu na politický vrchol mu ovšem otevřelo založení Lékařského odborového klubu, s jehož pomocí se dostal do čela České lékařské komory. Paroubkovi se průrazný Rath coby možný ministr zdravotnictví jevil jako správná volba pro získání podpory lidí z tohoto prostředí. Plán ovšem narazil na odpor prezidenta, který nominovaného ministra odmítl jmenovat, dokud se nevzdá funkce v čele lékařské komory. Klaus vcelku oprávněně poukazoval na problém střetu zájmů v situaci, kdy by ministr zdravotnictví současně vedl nejvlivnější lékařské stavovské sdružení.

Následovalo několikatýdenní přetahování, kdy premiér označoval prezidentovo jednání za protiústavní, prezident ovšem odmítal ustoupit. Pro veřejnost celý konflikt ještě zatraktivnil sám Rath, který sice jevil ochotu vzdát se funkce v čele komory, ale až po jmenování ministrem. Slova navrženého ministra zdravotnictví o Klausovi coby „vrtošivém staříkovi“, který by mohl i po Rathově odstoupení z čela komory hledat záminku, „aby dělal další problémy“, se stala trvalou součástí politického folklóru. Dobře to ovšem signalizovalo, jak se bude tento politik chovat ve veřejné funkci. Spor nakonec skončil Rathovým ústupem, když se vedení komory vzdal. Klaus jej následně bez „dalších problémů“ ministrem zdravotnictví jmenoval.

Na celé kauze Rathova jmenování byla příznačná vzájemná nevraživost aktérů bránící normální komunikaci mezi premiérem a prezidentem. Žádná konzultativní schůzka řešící, jak se z nepříjemné patové situace dostat ven, mezi nimi neproběhla. Paroubek dokonce původně uvažoval o možnosti obejít prezidenta a Ratha fakticky dosadil na post prvního náměstka, aby mohl ministerstvo řídit i bez oficiálního jmenování. Toto podivné řešení naštěstí přežilo jen několik dní do Rathovy rezignace na vedení lékařské komory. Konfliktní jiskření mezi premiérem a prezidentem naprosto zapadalo do zpolarizované politické atmosféry, která předcházela parlamentním volbám v červnu 2006.

Text je s výjimkou úvodního odstavce úryvkem z autorovy knihy „Fenomén Václav Klaus. Politická biografie“, která vyšla v nakladatelství v nakladatelství Barrister & Principal. Úryvek byl publikován v Lidových novinách, mezititulky doplněny.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy